icratek Türkiye Barolar Birliği tarafından avukatlar için özel olarak hazırlanmış bir online icra takip sistemidir.

Program bireysel kullanım dışında ayrıca kurumsal kullanım imkânı da sunmaktadır. Bir kuruma bağlı avukatların İcratek programını tek bir hesap üzerinden kullanmaları mümkündür. Programa ofis avukatlarına ek olarak ayrıca müvekkil, borçlu vb. kişileri de kaydedilebilmektedir. Üyelik sona erse dahi programa kayıtlı dosyalar TBB güvencesi ile sistemde kayıtlı olarak kalarak üyelik uzatma işlemine binaen tekrar kullanıma açılmaktadır.

UYAP uyumlu bir program olan icratek hatasız bir icra dosyası hazırlanması sürecine destek olmaktadır. Girişi yapılan takiplerden UYAP’ a aktarılmak istenen takipler için XML uzantılı dosyaları tek tuşla oluşturulabilmektedir. Bir takiple ilgili UYAP dosyaları alınabileceği gibi, seçilen takipler için toplu olarak UYAP dosyalarının alınması da mümkündür. Aynı zamanda toplu takip XML’i de İcratek üzerinden alınıp UYAP sistemine yüklenebilmektedir.

icratek programı ile icra dosyası hesabı açıldığı günden itibaren standart olarak hesaplanabildiği gibi belirlenecek herhangi bir tarih için de dosya borcu hesabı yapmak da mümkündür. Ayrıca faiz başlangıç tarihi girilen alacak kalemi için faiz tutarının hesaplaması yapılabilmektedir. Ek olarak sistem faiz hesabı, harç hesabı gibi hesaplamalar; takip kaydı içerisinde otomatik olarak hesapladığı gibi, ayrı modüller halinde de ayrıca hesaplanabilmektedir. Merkez Bankası’ndan alınan faiz oranları düzenli olarak programa işlenmektedir. Program üzerinde Merkez Bankası faizinden farklı bir faiz oranı da oluşturmak mümkündür.

icratek programı ile farklı para birimlerinde icra hesaplamaları hazırlanarak arşivlenebilmektedir. Borçlu-alacaklı, alacak kalemi, tahsilat kaydı, taahhüt işlemlerinde herhangi bir kota bulunmamaktadır. Ayrıca program üzerinden tahsilat makbuzu çıktısı alınabilmektedir. Oluşturulan taahhütler taksit sayısına ya da taksit tutarına göre otomatik olarak taksitlendirilebilmekte ve taahhüt planı oluşturulabilmektedir.

Program içerisinde bulunan dilekçe modülü ile; örnek dilekçeler, talep yazısı örnekleri, müzekkere örnekleri ve talimat örnekleri kullanıma sunulmuştur. Takip kaydı içinden alınan dilekçe ve yazı örneklerinde icra dairesi, icra dosya numarası, borçlu ve alacaklı bilgileri gibi veriler sistem tarafından otomatik olarak doldurulmakta, sistemde kaydı olmayan veriler içeren dilekçelerde eklenmesi gereken veriler ve doldurulması gereken yerler belirtilmektedir. Bunun yanında icra hukuku ile ilgili tüm mevzuat da hızlı ulaşılabilmesi için Mevzuat Modülü ile programda bulunmaktadır.

icratek web tabanlı olup, her yerden ve her cihazdan erişilmesi mümkündür. Sistemin internet üzerinden çalışması sayesinde güncelleme ve yedekleme işlemleri otomatik olarak yapılmaktadır. İcratekonline takip sistemi, TBB VeriSign Extended Validation SSL Sertifikası ile güvence altına alınmıştır.

Programda ayrıca talepler bölümünden veya telefon ve e-posta aracılığı ile kesintisiz Müşteri Destek Hizmeti sunulmaktadır.